İş Sağlığı ve Güvenliği 2021 Güz Yarıyılı %25 Burs ile kayıtlar için bize ulaşın!

İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı Hakkında

Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılmış olan İş Sağlığı ve Güvenliği yüksek lisans programı 2020-2021 dönemi kayıtlarımız başlamıştır.

Gelişen teknoloji ve donanımsal yenilikler günlük hayatımızı kolaylaştırırken hızla değişen dünyamızdaki çalışma koşul ve süreçlerini daha zorlu hale getirmektedir. Küresel olarak bütün sektörlerde yaşanmakta olan bu zorluğa çalışanların ruhsal ve fiziksel sağlıklarını koruyarak uyum sağlayabilmeleri en önemli unsurdur. Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından dünya çapında yıllık iş kazası ya da işe bağlı rahatsızlık geçiren ve bu sebepten hayatını kaybeden toplam çalışan sayısı 2.3 milyon olarak bildirilmiştir.

İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programları, bu hızlı küresel değişiklik ile birlikte çalışanların yaşam kalitelerini korumak için çalışan ve bilimsel çalışmalar gerçekleştirmesi beklenen insan gücü ihtiyacının artmasıyla daha da önem kazanmıştır.

Toplumsal sağlık ve güvenliğimiz aslında hepimizin hayatlarının bir parçası olan profesyonel iş yaşamlarımızın çok önemli bir olgusu olarak tanımlanan iş sağlığı ve güvenliği kavramı ile doğrudan ilişkilidir. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu tüm iş yerlerini kapsar hale getirilmiştir.

Maslak kampüsümüzde olan İş Sağlığı ve Güvenliği yüksek lisans programı derslerimizin eğitim-öğretim faaliyetleri, öğrencilerimizin profesyonel iş hayatları ile eş zamanlı olarak ilgili programı tamamlayabilmeleri için hafta sonlarında sürdürülmektedir. Program dili Türkçe’dir ve eğitim süresi 2 yarıyıl olarak belirlenmiştir. Eğitim faaliyetleri Güz ve Bahar yarıyılı olarak 2 dönem sürer.

İş Sağlığı ve Güvenliği tezli yada tezsiz yüksek lisans programını tamamlamış olan öğrenciler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu B sınıfı uzmanlık sınavına girmeye doğrudan katılım hakkı kazanmaktadır.

Başvuru koşullarımız, ders programı, ders tanımları, akademik kadromuz hakkında detaylı bilgiye İş Sağlığı ve Güvenliği sayfamızdan erişebilir, daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Online başvuru için tıklayınız.