Siber Güvenlik (Tezli ve Tezsiz, Türkçe)

Siber Güvenlik (Tezli ve Tezsiz, Türkçe)

Yüksek Lisans Programı
Mülakatlarda %75’e kadar burs imkanları sağlıyoruz! 

Gelişen Internet teknolojisi ile paralel olarak siber terör, organize suç ve benzeri maksatlar ile gerçekleştirilen siber saldırılarda hem ülkemizde hem de dünyada kayda değer artış gözlenmektedir. Bu saldırıların engellenmesi, tespiti, durdurulup ortadan kaldırılması, saldırılara ilk müdahale ve saldırı sonrası hukuki işlemler için delillerin toplanması gibi konularda yetişmiş personele ölçeğinden bağımsız olarak tüm firmalar ve kurumlarda ihtiyaç artmaktadır.

Türkiye’de ve dünyanın önemli metropollerinden biri olan İstanbul’da bu alanda istihdam edilecek yetişmiş insan gücüne oldukça fazla gereksinim duyulmakta ve bu talebin artarak devam edeceği görülmektedir. Işık Üniversitesi Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programı bu alanda gereksinim duyulan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine katkı yapmak amacını taşır.

Program müfredatında yer alan Ağ ve Açıklık Analizi dersi, Cisco Instructor olan hocamız tarafından Cisco Network Academy platformundan öğrencilere yeni versiyon (7. Versiyon) Cisco Certified Network Associate (CCNA + security) resmî eğitimi şeklinde verilmektedir. Bu sayede bu eğitimi tamamlayan öğrenciler hem eğitimi ücretsiz almış olacak hem de CCNA sertifikası için %60’a varan bir indirim kazanacaklar. Ekstra eğitim ve sertifika ücretleri ödemeden, (resmî sınav ücreti hariç) sınava girmek isteyen adaylara hem resmî eğitim verilecek hem de sınava girebilmeyi hak kazanacaklar.

Programın eğitim amaçları;

  • Siber güvenlik ile ilgili sistem tasarımlarını yapabilecek,
  • Bilgi ve iletişim sistemlerinin güvenlik açığı çözümlemelerini (analizlerini) gerçekleştirebilecek,
  • yapılan siber saldırıları tespit ve analiz edebilecek, durdurabilecek ve saldırıdan sistemlerin kurtarılmasını sağlayabilecek,
  • Adli işlemler ve takip eden çalışmalar için gerekli olan delilleri toplayıp delil özelliklerini yitirmeden saklayıp raporlayabilecek,
  • Bu maksatlar ile yazılım ve donanımlar geliştirebilecek uzmanların yetiştirilmesidir.

Hedef kitle;

  • Bilişim güvenliği alanında uzmanlaşmak isteyen bilgisayar-bilişim sistem mühendisleri,
  • Siber güvenlik alanına yönelmek isteyen farklı fen ve mühendislik dalı mezunları,
  • Halen bilişim alanında çalışan ve siber güvenlik alandaki uzmanlığını derinleştirmek isteyen, bir lisans derecesine sahip personeldir.

Siber Güvenlik Tezsiz Programından mezun olmak için 4 zorunlu ve 6 seçmeli en az 10 ders ve bir yüksek lisans projesinin (kredisiz) başarıyla tamamlanması gerekir. Derslerimiz Maslak kampüsümüzde hafta içi ve akşam saatlerindedir.